Design Ludzie Moda

Co projektant biżuterii ukrywa w szufladzie?

Co projektant biżuterii ukrywa w szufladzie? „Kilka niedokończonych projektów, które czekają na odpowiedni moment, aby je pokazać” – odpowiada Benas Staskauskas – litewski artysta, który spędził ostatni rok w Islandii, przygotowując swoją pierwszą kolekcję biżuterii.

Poszukując inspiracji dla siebie, natknąłam się na prace Benas. Szczególnie zachwyciły mnie dwa pierścionki o intrygującym tytule – Fragrance and Allegory. Zwróciłem się zatem do Bena z propozycją wspólnej pracy. Projektant bardzo chętnie zaakceptował moją propozycję – ku mojej wielkie radości – bo jak musicie przyznać, jego biżuteria jest bardzo piękna i oryginalna.

Biżuteria Benas Staskauskas’a to nie tylko dekoracyjne dzieło sztuki lub wyraz auto-ekspresji artysty. Jego projekty stanowią metaforę/alegorię współczesnych problemów człowieka, takich jak: wszechobecna komercjalizacja świata, ograniczone zasoby naturalne, zanieczyszczone środowisko naturalne, wojny oraz stale ograniczana wolność człowieka.

Benas w swojej twórczości wykorzystuje wiele materiałów syntetycznych (w tym także tych, pochodzących z recyklingu), które następnie łączy z materiałami ekologicznymi i naturalnymi. W ten sposób stara się przedstawić obraz otaczającego nas świata. Poprzez swoją biżuterię, artysta pokazuje, jak zmienia się przemysł i gospodarka, oraz jak te zmiany wpływają na nasze codzienne życie.

W rezultacie, każdy projekt biżuterii jest wyjątkowy – ma swój własny charakter i historię.

A wracając do pytania postawionego w tytule: w szufladzie projektanta, znajduje się kilka niedokończonych projektów, które czekają na swoją kolej, aby ujrzeć światło dzienne – niestety, my jako społeczeństwa stoimy przed problemami, które wymagają rozwiązania – już.

Biżuteria Benas Staskauskas’a dedykowana jest dla wszystkich tych, którzy są świadomi problemów społecznych i politycznych współczesnego świata, a od mody oczekują znacznie więcej niż tylko dobrze wyglądać.

Więcej inspiracji znajdziecie na: http://staskauskas.com/

Projektant pracuje nad swoją nową kolekcją biżuterii, który zostanie przedstawiona pod koniec stycznia. Nie mogę się doczekać …

Zahyrra_Allegory_small

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *